logo małopolska

PROFILAKTYKA
W MAŁOPOLSCE


Projekt edukacyjny „Zagrożenia w Sieci-profilaktyka, reagowanie” jest realizowany przez Województwo Małopolskie od 2012 roku wraz z partnerami, którymi są:

 - Wojewódzka Komenda Policji w Krakowie

 - Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa

Wciąż poszerzamy zakres działań w projekcie- szukamy nowatorskich sposób dotarcia do najmłodszych. Chcemy aby wszystkie dzieciaki w Małopolsce wiedziały co groźnego czyha na nie w Internecie i jak można tego  uniknąć. W ramach projektu od końca 2012 roku do chwili obecnej profesjonalnie przeszkoleni Policjanci przeprowadzili  w sumie 12 428 spotkań edukacyjnych z zakresu przeciwdziałania „cyberzagrożeniom” w szkołach podstawowych na terenie naszego województwa. Do tej pory w spotkaniach wzięło udział 259 576 uczniów, 40 990 rodziców oraz 18 154 nauczycieli. Programem do tej pory zostało objętych 1425 szkół podstawowych spośród 1459 placówek.


Podstawą programu edukacyjnego w obszarze uzależnienia od internetu – nowych technologii, adresowanych do dzieci klas 4-6 szkół podstawowych jest przekazanie młodzieży zasad bezpiecznego korzystania z sieci internetowej oraz zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zagrożeń związanych z cyberzagrożeniami. Dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego oraz współpracy z Naukową i Akademicka Siecią Komputerową (NASK). Policjanci prowadzący zajęcia w szkołach przechodzą co roku kompleksowe szkolenie oraz otrzymują materiały edukacyjne dla swoich odbiorców.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z dobrodziejstw jakie niosą ze sobą nowe technologie informatyczne oraz Internet. Z przeprowadzanych badań wynika, że 98% dzieci korzysta z Sieci codziennie. Niestety aż 74 % z nich w sposób dysfunkcyjny. „Cyberzagrożeniami” oraz związaną z nim „cyberprzemocą” zagrożone są w szczególności dzieci, które nie zdają sobie sprawy z coraz częściej czyhających na nie  internetowych zagrożeń. Niepokoi przede wszystkim fakt braku kontroli rodzicielskiej w tym zakresie.

Uzależnienie  od Internetu rozwija się stopniowo i niezauważalnie, wypierając dotychczasowe zainteresowania i obowiązki dziecka. Młodzież bardzo często wykorzystuje nowe rozwiązania technologiczne w sposób niekontrolowany. Wraz z możliwością korzystania przez dzieci i młodzież z nowych dóbr, zmieniła się charakterystyka zdarzeń przestępczych, przez nich dokonywanych. Coraz częściej można się spotkać z opinią, że cyberzagrożenia, powoli zaczynają wypierać inne czyny karalne z polskich szkół.

Polskie ustawodawstwo nie podaje jednej spójnej definicji „przestępstwa internetowego”. Można przyjąć, że są to czyny zabronione, popełniane w sieci internetowej lub z wykorzystaniem np. telefonu komórkowego. Szeroką gamę tych czynów, możemy określić mianem cyberzagrożeń m.in.:
Cyberbulling, to prześladowanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi elektronicznych – telefony komórkowe, maile, witryny internetowe, czaty, fora dyskusyjne, a także dręczenie przez komunikatory, czy też złośliwe SMS-y.

Grooming, to działania podejmowane w celu zaprzyjaźnienia się i nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem, aby zmniejszyć jego opory i później wykorzystać je seksualnie. Jest to także mechanizm używany, by nakłonić dziecko  do prostytucji, czy udziału w pornografii dziecięcej. Potocznie poprzez grooming rozumie się uwodzenie dzieci przez Internet.

Stalking, jest definiowany, jako „złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się, czy prześladowanie, zagrażające czyjemuś bezpieczeństwu". Stalking jest często powiązany z czynami karalnymi tj. obrazą i zniewagą, zniszczeniem mienia, przemocą domową. Przykładowe zachowania definiowane, jako stalking to śledzenie ofiary, osaczanie jej (np. poprzez ciągłe wizyty, telefony, smsy, pocztę elektroniczną, podarunki) i ciągłe, powtarzające się nagabywanie. Działania te są szczególnie niebezpieczne, gdy mogą przybrać formę przemocy fizycznej zagrażającej życiu ofiary.
Seksting, to fotografowanie się przez młode osoby, przy użyciu telefonu komórkowego, aparatu fotograficznego i rozsyłanie zrobionych zdjęć np. znajomym, umieszczanie ich na portalach społecznościowych.

Program „Zagrożenia w Sieci-profilaktyka, reagowanie” powstał jako odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez nauczycieli i rodziców, dostrzegających problem cyberzagrożeń, z którymi mają na co dzień do czynienia dzieci w szkołach podstawowych. Z uwagi na fakt, że uzależnienie od internetu oraz towarzyszące temu zagrożenia stają się coraz powszechniejszym problemem społecznym, Samorząd Województwa Małopolskiego sfinansował działania profilaktyczne mające na celu poszerzenie wiedzy w tym zakresie poprzez działania edukacyjne wdrażane w szkołach przez funkcjonariuszy małopolskiej Policji.

 Zapraszamy do odwiedzenia naszego profilu Facebookowego: https://www.facebook.com/zagrozeniawsieci/

Listopad 2017
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

TAGI

21 listopada 2017;
9:00 - 18:00
Światowy Dzień Życzliwości
01 grudnia 2017;
0:00
Światowy Dzień Walki z AIDS
01 grudnia 2017;
1:00 - 0:59
Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc
01 grudnia 2017;
1:00 - 0:59
Europejski Tydzień Autyzmu
03 grudnia 2017;
0:00
Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawnych
05 grudnia 2017;
0:00
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
10 grudnia 2017;
0:00
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
Polityka prywatności