Małopolska walczy z nadwagą i otyłością

Małopolska walczy z nadwagą i otyłością
Właśnie ruszył program „Zapobiegania nadwadze i otyłości wśród mieszkańców województwa małopolskiego”.

Jest on odpowiedzią na inicjatywę mieszkańców subregionu podhalańskiego (obejmującego powiaty: suski, tatrzański, nowotarski) jako zadanie zgłoszone w ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego. Województwo Małopolskie przeznaczy na ten cel w 2017 roku ponad 240 000 zł. Realizatorem i koordynatorem działań jest Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dr S. Jasińskiego w Zakopanem, który posiada już doświadczenie w realizacji podobnych projektów w ramach współpracy z Instytutem Żywności i Żywienia w Warszawie.

Eksperci przekonują, że najskuteczniejszą metodą walki z otyłością jest gruntowna i stała zmiana nawyków żywieniowych oraz regularna aktywność fizyczna. Proces odchudzania powinien być holistyczny, a więc oprócz redukcji masy ciała obejmować, także bardzo ważne w tym procesie aspekty wsparcia psychologicznego oraz motywacji do uprawiania aktywności fizycznej. Dieta i program treningowy, muszą być indywidualnie dostosowane do osoby otyłej oraz regularnie kontrolowane, dlatego też powinny być prowadzone przez specjalistów. Stosowanie ogólnodostępnych w internecie czy prasie diet przynosi często odwrotny skutek i w rezultacie prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia, obniżonego samopoczucia, a także szybkiego powrotu do poprzedniej masy ciała.

 

Więcej informacji o programie można uzyskać kontaktując się ze Szpitalem lub bezpośrednio u Pani Marleny Wierzbanowskiej pod numerem 666 873 640.