Profilaktyka w Małopolsce

logo małopolska

Czynniki ryzyka

1. Co to jest grypa?

Grypa to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem grypy. Ponieważ materiał wirusa grypy ciągle się zmienia (podlega częstym mutacjom), każdą kolejną sezonowąepidemię grypy wywołuje inny wariant wirusa. Z tego powodu na grypę można chorować wiele razy, a szczepić się należy co rok (specjalnie przygotowaną na dany sezon zachorowań szczepionką dostowowaną do aktualnie panujących wirusów).

1. Papierosy

1. Ilu Polaków pali papierosy?

Papierosy pali prawie 1/3 Polaków. Większość z nich zaczyna palić przed ukończeniem 18 roku życia

1. Co to jest cukrzyca?

Cukrzyca to choroba polegająca na zbyt wysokim poziomie cukru (glukozy) we krwi (hiperglikemii).

Wyróżniamy 2 typy:

  • Typ 1 – najczęściej rozwija się w młodym wieku i jest spowodowany uszkodzeniem trzustki produkującej insulinę – hormon niezbędny do transportu glukozy do komórek. Obecnie nie umiemy jej zapobiegać.
  • Typ 2 – występujący głownie u osób starszych, ale coraz częściej również u młodych. Polega na nieprawidłowej odpowiedzi tkanek na insulinę na skutek otyłości       i niezdrowego stylu życia

1. Czym jest cholesterol?

Cholesterol jest naturalnym składnikiem organizmu.
Cholesterol to substancja tłuszczowa, niezbędna do budowy komórek organizmu. Służy do produkcji niektórych hormonów oraz witaminy D w organizmie. Źródłami cholesterolu są przede wszystkim wątroba, która produkuje cholesterol, oraz w mniejszym stopniu żywność pochodzenia zwierzęcego.

1. Co to jest ciśnienie tętnicze?

Ciśnienie tętnicze jest to siła, z jaką krew działa na naczynia, w których płynie. Wartość ciśnienia tętniczego oznacza się dwiema liczbami, np.

Deklaracja Dostępności           Polityka prywatności