logo małopolska
PROFILAKTYKA
W MAŁOPOLSCE

logo cyber
Projekt edukacyjny „Zagrożenia w Sieci-profilaktyka, reagowanie” jest realizowany przez Województwo Małopolskie od 2012 roku wraz z partnerami, którymi są:

 - Wojewódzka Komenda Policji w Krakowie

 - Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa

Wciąż poszerzamy zakres działań w projekcie- szukamy nowatorskich sposób dotarcia do najmłodszych. Chcemy aby wszystkie dzieciaki w Małopolsce wiedziały co groźnego czyha na nie w Internecie i jak można tego  uniknąć. W ramach projektu od 2012 roku do końca 2018r. profesjonalnie przeszkoleni Policjanci przeprowadzili  w sumie 20 210 spotkań edukacyjnych z zakresu przeciwdziałania „cyberzagrożeniom” w szkołach podstawowych na terenie naszego województwa. Do tej pory w spotkaniach wzięło udział 372 930 uczniów, 61 440 rodziców oraz 30 201 nauczycieli. Programem zostały już objęte wszystkie 1459 szkoły podstawowe z terenu Małopolski.


Podstawą programu edukacyjnego w obszarze uzależnienia od internetu – nowych technologii, adresowanych do dzieci klas 4-6 szkół podstawowych jest przekazanie młodzieży zasad bezpiecznego korzystania z sieci internetowej oraz zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zagrożeń związanych z cyberzagrożeniami. Dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego oraz współpracy z Naukową i Akademicka Siecią Komputerową (NASK). Policjanci prowadzący zajęcia w szkołach przechodzą co roku kompleksowe szkolenie oraz otrzymują materiały edukacyjne dla swoich odbiorców.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z dobrodziejstw jakie niosą ze sobą nowe technologie informatyczne oraz Internet. Z przeprowadzanych badań wynika, że 98% dzieci korzysta z sieci codziennie. Niestety aż 74 % z nich w sposób dysfunkcyjny. „Cyberzagrożeniami” oraz związaną z nim „cyberprzemocą” zagrożone są w szczególności dzieci, które nie zdają sobie sprawy z coraz częściej czyhających na nie  internetowych zagrożeń. Niepokoi przede wszystkim fakt braku kontroli rodzicielskiej w tym zakresie.

Uzależnienie  od Internetu rozwija się stopniowo i niezauważalnie, wypierając dotychczasowe zainteresowania i obowiązki dziecka. Młodzież bardzo często wykorzystuje nowe rozwiązania technologiczne w sposób niekontrolowany. Wraz z możliwością korzystania przez dzieci i młodzież z nowych dóbr, zmieniła się charakterystyka zdarzeń przestępczych, przez nich dokonywanych. Coraz częściej można się spotkać z opinią, że cyberzagrożenia, powoli zaczynają wypierać inne czyny karalne z polskich szkół.

Polskie ustawodawstwo nie podaje jednej spójnej definicji „przestępstwa internetowego”. Można przyjąć, że są to czyny zabronione, popełniane w sieci internetowej lub z wykorzystaniem np. telefonu komórkowego. Szeroką gamę tych czynów, możemy określić mianem cyberzagrożeń m.in.:
Cyberbulling, to prześladowanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi elektronicznych – telefony komórkowe, maile, witryny internetowe, czaty, fora dyskusyjne, a także dręczenie przez komunikatory, czy też złośliwe SMS-y.

Grooming, to działania podejmowane w celu zaprzyjaźnienia się i nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem, aby zmniejszyć jego opory i później wykorzystać je seksualnie. Jest to także mechanizm używany, by nakłonić dziecko  do prostytucji, czy udziału w pornografii dziecięcej. Potocznie poprzez grooming rozumie się uwodzenie dzieci przez Internet.

Stalking, jest definiowany, jako „złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się, czy prześladowanie, zagrażające czyjemuś bezpieczeństwu". Stalking jest często powiązany z czynami karalnymi tj. obrazą i zniewagą, zniszczeniem mienia, przemocą domową. Przykładowe zachowania definiowane, jako stalking to śledzenie ofiary, osaczanie jej (np. poprzez ciągłe wizyty, telefony, smsy, pocztę elektroniczną, podarunki) i ciągłe, powtarzające się nagabywanie. Działania te są szczególnie niebezpieczne, gdy mogą przybrać formę przemocy fizycznej zagrażającej życiu ofiary.
Seksting, to fotografowanie się przez młode osoby, przy użyciu telefonu komórkowego, aparatu fotograficznego i rozsyłanie zrobionych zdjęć np. znajomym, umieszczanie ich na portalach społecznościowych.

Program „Zagrożenia w Sieci-profilaktyka, reagowanie” powstał jako odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez nauczycieli i rodziców, dostrzegających problem cyberzagrożeń, z którymi mają na co dzień do czynienia dzieci w szkołach podstawowych. Z uwagi na fakt, że uzależnienie od internetu oraz towarzyszące temu zagrożenia stają się coraz powszechniejszym problemem społecznym, Samorząd Województwa Małopolskiego sfinansował działania profilaktyczne mające na celu poszerzenie wiedzy w tym zakresie poprzez działania edukacyjne wdrażane w szkołach przez funkcjonariuszy małopolskiej Policji.

 Zapraszamy do odwiedzenia naszego profilu Facebookowego: https://www.facebook.com/zagrozeniawsieci/

Październik 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

TAGI

24 października 2019;
Dzień Walki z Otyłością
03 listopada 2019;
Światowy Dzień Tolerancji
Polityka prywatności