Profilaktyka w Małopolsce

logo małopolska

 

Szpital Wojewódzki im. św. Łukasz w Tarnowie realizuje program „Prozdrowotne oddziaływania edukacyjne na rzecz zmniejszenia umieralności na nowotwory w Małopolsce”.

Nowotwory złośliwe są, po chorobach układu krążenia, drugim pod względem częstości zabójcą Polaków. Dotychczasowe trendy epidemiologiczne wskazują, że w obecnym stuleciu wysuną się na pierwsze miejsce wśród przyczyn zgonów w Unii Europejskiej i Polsce.

„Przechytrzyć raka” to hasło przewodnie, towarzyszące od samego początku trwania Programu. Nawiązuje do tego na co musimy zwrócić uwagę aby cieszyć się zdrowiem i długim życiem - zmodyfikować w kierunku prozdrowotnym dotychczasowy styl życia (wyeliminować nałóg palenia, walczyć z otyłością, nadużywaniem alkoholu, nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV i siedzącym trybem życia), zwiększyć świadomość objawów najczęstszych nowotworów złośliwych, a przez to pozwolić wcześnie rozpoznać raka i skutecznie go leczyć.

Program ma także na celu zwiększenie odsetka wcześnie wykrytych nowotworów w Małopolsce poprzez pobudzenie czujności onkologicznej w wyniku prowadzonych działań edukacyjnych zwiększenie świadomości z korzyści płynących z uczestnictwa z programach przesiewowych i szczepieniach ochronnych oraz podniesienie poziomu wiadomości odnośnie współczesnej diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na tematy związane z realizacją Programu,

zadzwoń: od poniedziałku do piątku w godz 7:30 – 14:00 pod numer telefonu 14 631 58 59

Uwierzmy, że nasz los jest w naszych rękach.  

   lekarz badający pacjenta stetoskopem

Zapraszamy również do zapoznania się z programami realizowanymi na terenie Małopolski:

Program Profilaktyka Raka Piersi oraz Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Badania mammograficzne (bezpłatne i bez skierowania) obejmują kobiety w wieku 50 - 69 lat, które w ostatnich 24 miesiącach nie wykonywały mammografii w ramach programu.
Badania cytologiczne (bezpłatne i bez skierowania) obejmują kobiety w wieku 29 - 59 lat, które w ostatnich 36 miesiącach nie wykonywały cytologii w ramach programu.
 
Więcej informacji na temat Programu zajdziecie Państwo na stronie NFZ.
 
Program Badań Przesiewowych Jelita Grubego

Badania obejmują wszystkie osoby w wieku: 50 – 65 lat bez objawów, 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego, 25-49 lat z rodziny z zespołem Lyncha oraz 20-49 lat pochodzące z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej – FAP, które w ciągu ostatnich 10 lat nie wykonywały kolonoskopii.

Więcej informacji na temat Programu zajdziecie Państwo na stronie Programu Badań Przesiewowych.

Pakiet onkologiczny – wykaz placówek 

Każdy pacjent w chwili zauważenia niepokojących objawów mogących sugerować obecność nowotworu powinien skorzystać z możliwości wizyty u lekarza specjalisty, który wyjaśni niepokojące objawy oraz podejmie właściwe decyzje.
 
Wykaz placówek Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej oraz Leczenia Szpitalnego realizujących "Pakiet onkologiczny" zajdziecie Państwo na stronie MOW NFZ
 
Deklaracja Dostępności           Polityka prywatności