Profilaktyka w Małopolsce

logo małopolska

 

Zapobieganie depresji

 

Trudne wydarzenia życiowe, szybkie tempo życia i wysokie poziomy stresu sprawiają, że wielu z nas znajduje się w grupie podatności na depresję. Lekarze i terapeuci zajmujący się leczeniem depresji coraz częściej zwracają uwagę na znaczenie zdrowego trybu życia w zapobieganiu chorobom takim jak depresja. Nie musimy czekać na to, aż nasz nastrój ulegnie znacznemu obniżeniu, możemy już dzisiaj zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Zmiana podejścia do siebie, swojego trybu życia, czy zwrócenie się po pomoc, gdy przeżywamy kłopoty pomoże nam zachować dobre samopoczucie i zadowolenie.

Co możesz zrobić dla siebie, aby na co dzień czuć się lepiej?

 

Zadbaj o wypoczynek

Być może potrzebujesz dla siebie trochę więcej czasu. Nawet kilkanaście minut wypoczynku, czy prosta technika relaksacyjna może pomóc ci w przezwyciężeniu błędnego koła stresu.

 

Wysypiaj się regularnie

Staraj się chodzić spać o regularnej porze i zapewnij sobie osiem godzin snu. Jeżeli przysypiasz w ciągu dnia i masz trudności z zaśnięciem wieczorem, spróbuj ograniczyć drzemki, tak aby wyrównał się twój rytm snu i czuwania. Jeżeli cierpisz na bezsenność, skontaktuj się z lekarzem.

 

Prowadź aktywny tryb życia

Ruch i wysiłek fizyczny to najlepszy środek antydepresyjny, stymuluje wytwarzanie w mózgu endorfin, hormonu dobrego samopoczucia, którego poziom spada w stanie depresyjnym, sprawia, że mamy więcej energii w innych obszarach życia. I choć jest to czasem trudne przy spadku motywacji i braku energii, nawet codzienny spacer na świeżym powietrzu pomaga twojemu ciału zachować energię i utrzymać dobry nastrój.

 

Jedz zdrowo

Zastanów się nad swoją dietą, sprawdź, czy zapewnia ci niski poziom tłuszczów, wysoki poziom białka i czy jest bogata w witaminy i minerały. Niektóre pokarmy mają w sobie naturalne składniki zapobiegające obniżonemu nastrojowi i pomagające przywrócić dobre samopoczucie. Jeżeli nie wiesz jak ułożyć swoją dietę, możesz skonsultować się z dietetykiem.

 

Podtrzymuj swoje kontakty z przyjaciółmi i znajomymi

Przygnębienie izoluje. Zamyka osobę cierpiącą z jego powodu w ścianach smutku. Jeżeli masz poczucie, że twoje kontakty z ludźmi zaczynają się zmieniać, obawiasz się, że twoi przyjaciele lub znajomi odsuwają się od ciebie, bądź myślą o tobie negatywnie, spróbuj z nimi o tym porozmawiać. Gdy czujemy się gorzej, zmienia sposób w jaki oceniamy siebie i innych, jeżeli to tylko możliwe, staraj się podtrzymywać kontakty z przyjaciółmi i znajomymi.

 

Nie stosuj środków zmieniających nastrój

Alkohol, narkotyki, leki uspakajające (benzodiazepiny) i środki pobudzające często stają się zastępczym „lekarstwem" na stan smutku i przygnębienia. Przynoszą chwilową ulgę, ale ich stosowanie przyczynia się do nasilenia depresji zarówno z powodów biologicznych, jak i ze względu na nasilające się poczucie porażki. Jeżeli masz poczucie że nie radzisz sobie z otaczającymi cię problemami, spróbuj zwrócić się o pomoc do zaufanej osoby lub do specjalisty.

 

Zgłoś się na konsultację do specjalisty, który pomoże ci określić twój stan i rozwiązać problem, z którym się borykasz

Trudne wydarzenia życiowe, szczególnie utraty, mogą prowadzić do narastania przygnębienia i smutku a w rezultacie do rozwoju depresji. Jeżeli masz problem, z którym sobie nie radzisz, możesz skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Wspólna praca nad jego rozwiązaniem pozwoli ci odpowiednio wcześnie zareagować.

 

Jeżeli masz poczucie, że chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym, jak zadbać o siebie i swój nastrój nasz program profilaktyczny pomoże ci uzyskać wiedzę na temat twojego stanu i określić obszary, w których możesz się o siebie zatroszczyć.

 

 

Leczenie depresji

 

Depresja jest chorobą wyleczalną. Jeżeli zauważasz u siebie jej objawy, a podjęte środki zaradcze nie przyniosły zmiany, zgłoś się po pomoc. Istnieje wiele skutecznych sposobów leczenia depresji. Uważa się obecnie, że najskuteczniejsze jest połączenie leczenia farmakologicznego i psychoterapii.

 

 

Leczenie farmakologiczne:

Depresję można leczyć, zanim osiągnie nasilony stan. Na etapie zapobiegania depresji nie stosuje się leków, zmiana w zakresie nastroju może być uzyskana poprzez wprowadzenie korzystnych zmian w różnych obszarach życia. Jeżeli stan przygębienia utrzymuje się dłużej, pomocna jest konsultacja psychiatryczna, w trakcie której można ustalić, czy wskazane jest zostosowanie leków antydepresyjnych. Leki antydepresyjne nie uzależniają i pomagają wrócić do stanu dobrego samopoczucia.

 

Psychoterapia:

Wspólna praca z terapeutą umożliwia zmianę i wspiera leczenie farmakologiczne. Ponieważ wystąpienie depresji wiąże się z szeregiem czynników życiowych, praca nad zmianą w zakresie stylu życia, rozwiązaniem bolesnych problemów, czy poprawą relacji rodzinnych pozwala sięgnąć do korzeni depresji i przyjrzeć się temu, co ją wywołało. Znajomość źródeł depresji i jej mechanizmów nie tylko pozwala wrócić do zdrowia, pomaga również zapobiegać przyszłym zachorowaniom i odzyskać poczucie kontroli nad swoim życiem.

Ważnym elementem leczenia terapeutycznego depresji jest zrozumienie w jakim stopniu myślenie depresyjne różni się od tego, którym kierujemy się w stanie wyrównanego nastroju. W stanie depresyjnym inaczej spostrzegamy siebie, mamy tendencję do negatywnego interpretowania przeszłości, wpadamy w błędne koło negatywnych przewidywań na temat przyszłości. Psychoterapia pomaga w zmianie negatywnego myślenia, dzięki czemu możliwe jest wypracowanie nowych sposobów rozwiązywania trudnych sytuacji.

Jeżeli chorujesz na depresję, twoje ciało i psychika dają ci znać, że twoje życie potrzebuje zmiany. Leczenie depresji pozwoli ci odkryć, w których aspektach możesz zacząć traktować siebie inaczej i nauczyć się jak dbać o siebie, swoje zdrowie i samopoczucie.

Deklaracja Dostępności           Polityka prywatności