Profilaktyka w Małopolsce

logo małopolska

1. Co to jest aktywność fizyczna?

Aktywność fizyczna to wszystkie czynności związane z wysiłkiem fizycznym i ruchem, w czasie, których kurczą się mięśnie szkieletowe i organizm zużywa więcej energii (np. zajęcia WF w szkole, uprawianie sportu, bieg, szybki marsz, taniec, jazda na rolkach, gra w piłkę nożną lub koszykówkę).

2. Dlaczego sport to zdrowie?

Korzyści płynące z regularnych ćwiczeń fizycznych:

  • prawidłowy rozwój kości, mięśni oraz stawów
  • mniejsze ryzyko chorób serca i cukrzycy
  • lepsza kontrola wagi ciała
  • zmniejszenie stresu
  • lepsze samopoczucie i nastrój

3. Na czym polega siedzący tryb życia?

SIEDZĄCY TRYB ŻYCIA („lenistwo ruchowe") – to styl życia związany z małą ilością ruchu i wysiłku fizycznego, np., gdy po godzinach spędzonych w szkolnej ławce w ramach czasu wolnego zamiast gry w siatkówkę lub spaceru wybierasz oglądanie telewizji lub gry na komputerze.

4. Jakie są konsekwencje siedzącego trybu życia?

Siedzący tryb życia skutkuje zarówno dolegliwościami, które mogą pojawić się szybko (na przykład ból kręgosłupa), jak również groźnymi konskwencjami w przyszłości, m. in. chorobami układu krążenia. Siedzący tryb życia sprzyja otyłości, ponieważ organizm nie może zużyć dostarczonych mu kalorii na wysiłek fizyczny, więc zamienia je w tkankę tłuszczową.

5. Ile czasu poświęcać na aktywność fizyczną?

U osób w wieku 5-17 lat zalecane jest minimum 60 minut dziennie aktywności fizycznej o umiarkowanej i dużej intensywności. Wydłużenie tego czasu daje jeszcze większe korzyści dla zdrowia, ale pamiętaj, że sport nie jest usprawiedliwieniem dla zaniedbywania obowiązków szkolnych.

6. Jaki rodzaj ćwiczeń należy wykonywać?

Najważniejsze są ćwiczenia wytrzymałościowe (np. jazda na rowerze, biegi, pływanie), ale przynajmniej 3 razy w tygodniu należy wykonywać ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie.

7. Ile czasu można spędzić przed monitorem?  

Przebywanie przed ekranem monitora (TV, DVD, komputera) należy ograniczyć do maksymalnie 2 godzin dziennie, a kilka razy w miesiącu w ogóle go nie otwieraj.

Deklaracja Dostępności           Polityka prywatności