Profilaktyka w Małopolsce

logo małopolska

Photogenica PHX13548828

Jeszcze przez miesiąc potrwa akcja bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom skierowana do najmłodszych dzieci zamieszkujących powiat tarnowski, brzeski, proszowicki oraz miasta Kraków, Tarnów i Nowy Sącz. W sumie, na realizację 8. edycji programu dotyczącego profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce i zakup ponad 2 tys. szczepionek samorząd województwa przeznaczył 850 tys. zł. Tak jak w ubiegłym roku, również teraz, w akcję szczepień oraz kampanię informacyjno-edukacyjną zaangażowali się blogerzy.

- Warto uzbroić dzieci w tarczę i po prostu je zaszczepić – zachęca znany influencer, Jakub Pasek z blogu Oczekujac.pl, ambasador tegorocznej kampanii dot. profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce. I przypomina, że: - Z bezpłatnych szczepień dedykowanym dzieciom, które nie ukończyły 5. roku życia, można skorzystać jeszcze najpóźniej do połowy grudnia.

Warto przypomnieć, że za sprawą rozporządzenia ministra zdrowia szczepienia przeciwko zakażeniom pneumokokowym stały się obowiązkowe, a więc bezpłatne. Dotyczy to jednak dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 roku. Natomiast dla dzieci, które urodziły się wcześniej, szczepienia pozostały płatne. To właśnie do nich jest skierowany program profilaktyczny Małopolski. Dzięki niemu rodzice najmłodszych dzieci mogą zaszczepić swoje maluchy bezpłatnie.

Najstarsza córka – Gabi, już od kilku lat jest aktywnym przedszkolakiem, młodsza – Michalinka, dosłownie lada moment, w wieku 2,5 lat, zadebiutuje w przedszkolu. W tym samym czasie w domu pojawiło się trzecie maleństwo, nasz syn Kornel – opisuje Jakub Pasek z Oczekujac.pl. - Doskonale pamiętamy z początków edukacji Gabi z czym wiąże się przebywanie dziecka wśród kilkudziesięciu innych dzieci – to ciągłe infekcje, choroby... Kiedy Gabi była jedynaczką, ich uciążliwość kończyła się na tym, że po prostu tydzień lub dwa nie chodziła do przedszkola i odchorowywała w domu. Czasem i my razem z nią, bo i dorosły nie jest odporny na wszystko. Ale dziś, kiedy przyniesione z placówki "niespodzianki" mogą o wiele bardziej zaszkodzić młodszemu rodzeństwu, a u noworodka mogą wywołać zdecydowanie poważniejsze konsekwencje, warto uzbroić dzieci w tarczę i po prostu je zaszczepić – zachęca ambasador kampanii, angażujący się w akcję szczepień w Małopolsce.

Podobnego zdania są Doktor Magda, Mama Pediatra i Słodka Mama w Formie – blogerki, które już po raz drugi aktywnie wspierają program, przekonując czytelników swoich blogów do szczepień.

- Dlaczego taki program? Odpowiedź jest prosta: bo nie chcemy aby nasze dzieci chorowały. Dlatego pragniemy zwiększyć świadomość samych rodziców, by wiedzieli dlaczego szczepienia są istotne. W prasie i innych mediach wciąż pojawiają się różne informacje o szczepionkach i nie wszystkie z nich są wiarygodne oraz poparte rzetelną wiedzą medyczną – pisze na swoim blogu lek. Magdalena Jagiełło znana jako Doktor Magda. I dodaje: - Poczytajcie, sprawdźcie, wyjaśnijcie wątpliwości ze swoim pediatrą. Ja szczepię. I moje dzieci nie chorują!

Ważne! Sprawdź, do kiedy realizowane są szczepienia w Twoim miejscu zamieszkania. W przypadku wyczerpania przewidzianej liczby dawek, akcja zakończy się wcześniej. Szczegółowa lista ośrodków dostępna jest na www.profilaktykawmalopolsce.pl w zakładce szczepienia ochronne.

Program zdrowotny dotyczący profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce w 2018 roku realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego przez Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie.

Deklaracja Dostępności           Polityka prywatności