Profilaktyka w Małopolsce

logo małopolska

dr H.Czajka foto na www

Pneumokoki to bakterie, które mogą wywołać szereg groźnych dla zdrowia i życia chorób. Na zakażenie narażeni są zarówno dzieci jak i dorośli.  Na pytania dotyczące pneumokoków oraz szczepień przeciwko tym bakteriom będzie odpowiadała dr Hanna Czajka. Specjalistka chorób zakaźnych i pediatrii będzie gościem wideoczatu, który rozpocznie się 26 października 2018 r. o godz. 11:15.

Zakażenia tymi bakteriami prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych, w tym do głuchoty i uszkodzeń mózgu.

Choroba pneumokokowa jest najczęstszą przyczyną bakteryjnego zapalenia opon mózgowych u dorosłych. Pacjenci cierpią z powodu gorączki, drażliwości, zaburzeń świadomości i drgawek.

Zapalenie opon u dzieci to choroba śmiertelna - na 10 zachorowań, jedno dziecko umiera. Z kolei zapalenie płuc zabija jedną osobę na 20 chorujących.

Choroby pneumokokowe mogą również powodować zapalenie kości i szpiku (zakażenie kości).

Infekcje pneumokokowe są coraz trudniejsze do leczenia, gdyż niektóre typy bakterii Streptococcus pneumoniae są oporne na antybiotyki.

Jedyną drogą skutecznego zapobiegania rozprzestrzenianiu się zakażeń pneumokokowych są szczepienia.

Artykuł powstał w ramach Programu zdrowotnego dot. profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce w 2018 roku realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wojewódzkim realizatorem Programu jest Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie.

Szczegóły na: www.profilaktykawmalopolsce.pl

Deklaracja Dostępności           Polityka prywatności