banner OTZ
Zgłaszanie nielegalnych treści na stronach internetowych - NASK dyżurnet.pl 0 801 615 005

Wydarzenia

Cyberświadomi w domu i w szkole

 Współczesny świat jest jednocześnie światem wirtualnym i od tego nie ma już ucieczki. Jedyne, co nam – dorosłym pozostaje do zrobienia, to mądre korzystanie ze współczesnych technologii, tak by dzieci i młodzież mogły rozwijać się nowocześnie i bezpiecznie zarazem.

Właśnie ruszyła wielowymiarowa kampania Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli adresowana do nauczycieli, rodziców i uczniów na temat profilaktyki i przeciwdziałania zagrożeniom wynikających z wykorzystania nowych technologii i narzędzi komunikacyjno-informacyjnych, w ramach projektu „Cyberświadomi w domu i szkole”. W tym roku kampania dotyka głównie mediów społecznościowych oraz środowisk graczy komputerowych.

Kampania został zainaugurowana 7 listopada br. konferencją „Bezpieczeństwo Cyfrowe w Erze Sztucznej Inteligencji. Ochrona, Edukacja i Innowacje”, dzięki której dowiedzieliśmy się więcej na temat świadomego i właściwego  – ze względu na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – poruszania się w sieci oraz o mechanizmach mediów społecznościowych i korzystaniu z narzędzi sztucznej inteligencji.

W ramach  kampanii przygotowano cyklu podcastów „Cyberświadomi w domu i szkole” skierowanych do nauczycieli, rodziców i uczniów , w których zaproszeni specjaliści wskazują, jak bezpiecznie istnieć w sieci oraz mądrze i krytycznie czerpać z zasobów Internetu. 

Wszyscy – nauczyciele, rodzice i uczniowie – jesteśmy uczestnikami świata wirtualnego, dlatego tak istotne jest, by każda z tych grup podchodziła do narzędzi i treści publikowanych w mediach społecznościowych w sposób zdroworozsądkowy i przynoszący korzyści, ale umiejętnie eliminujący wszelkie niebezpieczeństwa. Odpowiednie podejście do Internetu i narzędzi cyfrowych jest możliwe – a jak to zrobić, by zostać aktywnym przewodnikiem naszych dzieci opowie Jasiek Mela, podróżnik, mówca motywacyjny i działacz społeczny w trzech pierwszych podcastach z cyklu, dostępnych już na stronie MCDN.

Bardzo się cieszę, że podążamy z duchem czasu i, że nikogo nie straszymy ani Internetem ani nowymi technologiami czy osiągnięciami cyfryzacji. Staramy się za to racjonalnie i mądrze informować zarówno o możliwościach, jak i zagrożeniach płynących z nierozważnego uczestnictwa w wirtualnym świecie. Tego typu projekty mają ogromne znaczenie dla edukacji międzypokoleniowej, ponieważ ochrona naszych dzieci przed wszelkimi zagrożeniami i niebezpieczeństwami nie może się obyć bez edukacji i wiedzy dorosłych – rodziców i nauczycieli. Cyberświadomi chronią, uczą i integrują – powiedział wicemarszałek Łukasz Smółka.

Projekt realizowany jest we współpracy z Departamentem Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Patronat honorowy nad projektem objęli: Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty.

Patronat medialny objęli: Radio Kraków i Tarnowska TV.

zwiastun podcastów cyberświadomi w domu i szkole

Podcasty dla nauczycieli i rodziców:
Jasiek Mela – nauczyciel we współczesnym świecie … także cyfrowym
Jasiek Mela – jak sobie poradzić w cyfrowym świecie

Podcast dla uczniów:
Jasiek Mela – myśl krytycznie i bądź autentyczny

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji