O nas

Strona  „Profilaktyka w Małopolsce” powstała w 2013 roku z inicjatywy Departamentu Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Od początku naszym celem jest popularyzowanie wiedzy na temat profilaktyki i promocji zdrowia wśród Mieszkańców Małopolski. Na pewno każdy z nas często używa słowa profilaktyka w różnych sytuacjach, a czy każdy wie, że …

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia. Profilaktyka to zarówno wykrywanie chorób we wczesnym jej stadium oraz zapobieganiu ich rozwojowi w celu uniknięcia groźnych powikłań i stanów chorobowych, jak również propagowanie zdrowego stylu życia, unikanie czynników ryzyka oraz kształtowanie korzystnych dla zdrowia wzorów zachowań u każdego z nas.

MY SAMI – w dużym stopniu możemy wprowadzić wiele zachowań profilaktycznych do codziennej aktywności ponieważ nasze działania, choćby krótki spacer ale wykonywany regularnie może wpłynąć pozytywnie na naszą kondycję psychofizyczną. Każdego dnia i niemal w każdej w chwili podejmujemy decyzje, których skutki mogą by natychmiastowe lub odsunięte w czasie. Istotną formą profilaktyki jest wykonywanie badań profilaktycznych w myśl znanej maksymy Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Dlatego mamy nadzieję, że wraz z nami poszerzysz swoją wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowia, zmienisz swoje codzienne nawyki na prawidłowe, a przede wszystkim zaczniesz dbać o jeden z najcenniejszych skarbów jaki posiadasz – swoje zdrowie.

Zapraszamy do zapoznania się z znajdującymi się na tej stronie materiałami dotyczącymi programów profilaktycznych realizowanych ze środków finansowych Województwa Małopolskiego, m.in.: z zakresu onkologii, kardiologii, przeciwdziałania uzależnieniom, szczepień ochronnych, cyberzagrożeń, zapobiegania nadwadze i otyłości czy zdrowia psychicznego.

Zachęcamy do sprawdzenia co przygotowaliśmy dla Ciebie na temat bieżących wydarzeń lub jakie proponujemy ciekawe artykuły, jak również na co zwracają uwagę specjaliści z danej dziedziny w serii artykułów „okiem eksperta”.

Odwiedź również nasze profile w mediach społecznościowych:
Facebook/Zdrowie w Małopolsce
Youtube/Profilaktyka w Małopolsce

Pamiętaj – lepiej zapobiegać niż leczyć!

Logo Małopolska Dba o Zdrowie

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji