O pneumokokach

O pneumokokach

Co to jest pneumokok?
Bakterie Streptococcus pneumoniae należą do grupy paciorkowców (bakterii otoczkowych) i wyróżniamy ponad 90 typów tych bakterii. Zakażenie nimi może powodować szereg groźnych dla zdrowia i życia chorób u osób w różnych grupach wiekowych. Bakterie te przenoszone są poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną.
 
Jakie choroby wywołują pneumokoki?
Zakażenie powodować może:
- zakażenie krwi (bakteriemię) zwane także sepsą pneumokokową;
- zapalenie opon mózgowych;
- pneumokokowe zapalenie płuc;
- zapalenie ucha środkowego;
- zapalenie zatok;
- zapalenie stawów i kości.
 
Dlaczego pneumokoki są groźne?
Zakażenia tymi bakteriami (zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych) prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych, w tym do głuchoty i uszkodzeń mózgu. Zapalenie opon u dzieci to choroba śmiertelna w jednym przypadku na 10 zachorowań, zapalenie płuc zabija jedną osobę na 20 chorujących, a w wypadku bakteriemii (sepsy) umiera jedna osoba na 5 chorujących.
Infekcje pneumokokowe są coraz trudniejsze do leczenia, gdyż niektóre typy bakterii Streptococcus pneumoniae są oporne na antybiotyki. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że zapalenie płuc jest wiodącym na świecie zabójcą dzieci poniżej piątego roku życia.

Jak dochodzi do zakażenia pneumokokiem?
Pneumokoki są przenoszone w wydzielinach dróg oddechowych od osób będących nosicielami bakterii w jamie nosowo-gardłowej i w drogach oddechowych.

Dla kogo pneumokoki są szczególnie groźne?
Najmłodsze dzieci i osoby starsze są najbardziej podatne na inwazyjne zakażenia pneumokokowe takie jak zakażenie krwi, zapalenie opon mózgowych i zapalenie płuc.
Szczególnie wrażliwe na zakażenie pneumokokiem są:
- niemowlęta i dzieci młodsze (poniżej 5 lat, a zwłaszcza w wieku do dwóch lat);
- osoby starsze w wieku ≥ 65 lat;
- osoby z grup ryzyka z problemami zdrowotnymi i osłabionym układem odpornościowym.
 
Jakie są objawy zakażania?
Objawy kliniczne i objawy spowodowane przez chorobę pneumokokową są często nie do odróżnienia od objawów chorób wywołanych przez inne bakterie lub wirusy. Infekcje ucha i zapalenia zatok wywołane przez pneumokoki powodują objawy zbliżone do chorób wirusowych i gorączkę, spadek łaknienia i drażliwość u niemowląt, a także zaczerwienienie i obrzęk ucha. Zapalenie płuc wywołane przez pneumokoki często następuje po infekcji wirusowej i zaczyna się gwałtownie z objawami kaszlu, gorączką i bólem w klatce piersiowej.
 
Objawy pneumokokowego zapalenia płuc:
- drażliwość, nieutulony płacz,
- kaszel,
- przyśpieszony oddech,
- gorączka,
- urtata apetytu,
- ból głowy.
 
Choroba pneumokokowa jest najczęstszą przyczyną bakteryjnego zapalenia opon mózgowych u dorosłych. Pacjenci cierpią z powodu gorączki, drażliwości, zaburzeń świadomości i drgawek. Choroby pneumokokowe mogą również powodować zapalenie kości i szpiku (zakażenie kości).
 
Objawy pneumokokowego zapalenia opon mózgowych u niemowląt:
- senność lub drażliwość,
- drgawki,
- brak zainteresowania jedzeniem,
- obniżona temperatura ciała lub gorączka,
- wymioty.

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji