Przyczyny depresji urlopowej

Przyczyny depresji urlopowej

Czynniki psychologiczne

W pierwszej kolejności należałoby wymienić nasze nierealne oczekiwania. Często tworzymy sobie wizję idealnego wypoczynku, nierzadko słysząc wcześniej opowieści znajomych lub widząc ich zdjęcia z idealnych wakacji, co w prostej linii może nas doprowadzić do ogromnego rozczarowania, kiedy już przeżyjemy spotkanie z rzeczywistością, będące dla nas jak wiadro zimnej wody. Analizując coraz wnikliwiej gdzie wybieram się ja, a gdzie wybierają się moi znajomi, łatwo możemy paść ofiarą mechanizmy tzw. społecznego porównywania się i dość do bardzo niekorzystnych, wręcz depresjogennych wniosków. W przypadku kiedy to my wypadamy lepiej, wykupując sobie droższą wycieczkę czy pobyt w lepszym hotelu, nasze samoocena i samopoczucie rosną, natomiast kiedy to nasi znajomi jadą na droższe, czy w inny sposób lepsze wakacje, czy też nie stać nas na wyjazd z powodu innych zobowiązań finansowych, nasze samopoczucie dramatycznie spada. Do podobnych rezultatów może doprowadzić nas rozbieżność między naszym ja idealnym a ja realnym, czyli tym jacy chcielibyśmy być i co chcielibyśmy mieć, a tym jacy jesteśmy i co mamy, czy też na co nas stać.

Zdarza się również, że planując urlop ulegamy presji bliskich, partnera czy rodziny, i idziemy na niechciane tak naprawdę ustępstwa. Co prawda kompromis jeszcze nikogo nie zabił, ale zbyt dużo kompromisów może przelać czarę goryczy i nawet jeśli nie damy po sobie nic poznać, to poczucie rozżalenia i niewypowiedziane pretensje mogą zrujnować nawet długo wyczekiwany odpoczynek.

Czynniki finansowe

Osobom żyjącym w permanentnym stresie wynikającymi z nagromadzenia codziennych obowiązków, poczucia odpowiedzialności za najbliższych czy z zobowiązań finansowych, może towarzyszyć poczucie, że będąc na urlopie marnują czas. Osoby takie zdecydowanie wolałyby wysłać na urlop rodzinę, a samemu oddać się zarabianiu pieniędzy i nadganianiu w realizacji piętrzących się zadań.

Jako że przed urlopem często mamy dodatkowe wydatki, nie mówiąc już o koszcie samego wyjazdu, a dla niektórych jest to też okres mniejszych zarobków, często odczuwamy frustrację z tego powodu, która może się wiązać z nierównowagą pomiędzy naszymi potrzebami posiadania różnych rzeczy, czy wyjechania na urlop, a ograniczeniami finansowymi.

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji