O problemie bezpieczeństwa dzieci w Internecie

Wiek, w którym dziecko po raz pierwszy sięga po myszkę od komputera stale się obniża. Jeżeli Twoje dziecko ma 3 lata, to pewnie niedługo zasiądzie do komputera, jeżeli ma już 5 to pewnie nie raz już z niego korzystało. Pamiętaj że im wcześniej zaczniesz edukować swoje dziecko na temat możliwych zagrożeń tym będzie ono lepiej przygotowane do poznawania wirtualnego świata.

Małe dzieci są wyjątkowo podatne na różnego rodzaju zagrożenia ponieważ nie mają wystarczającego doświadczenia by obiektywnie ocenić znalezione w Internecie treści lub zweryfikować informacje podane przez poznanych internautów. Jeżeli od małego zaczniesz ze swoim dzieckiem rozmawiać, wytworzysz w nim nawyk informowania o wszelkich sytuacjach, które wzbudzają jego czujność. Dzięki temu będziesz wiedzieć czy kontakt z cyfrową treścią nie wpływa negatywnie na poprawny rozwój dziecka rozwijając u niego błędne postrzeganie wielu kwestii, poprzez zetknięcie się z np. treściami rasistowskimi czy pornograficznymi. Małe dzieci są także podatne na uzależnienie od komputera i Internetu, dlatego pamiętaj by monitorować czas jaki Twoja pociecha spędza przez monitorem.

Nastolatki, choć posiadające już nieco większe doświadczenie, nadal mogą być narażone na pewne zagrożenia. Nastolatki charakteryzują się tym, że bardzo chętnie nawiązują kontakty przez Internet, preferując często tę drogę komunikacji od kontaktów rzeczywistych. Ponadto, dorastając w dobie łatwego dostępu do Internetu, czują się w nim wyjątkowo swobodnie i stanowi on dla nich niezbędny element życia i aktywności towarzyskiej. Jednak stopień obycia nastolatka z nowymi technologiami może sprawiać mylne wrażenie pełnej kontroli nad aktywnością w sieci. Takiemu wrażeniu ulegają z reguły rodzice, czego konsekwencją jest brak zainteresowania oraz brak świadomości problemów z jakimi może się spotkać ich dziecko. Warto pamiętać, że nastolatek jest nadal dzieckiem, a jego osąd stale pozostawia wiele do życzenia. Pamiętaj, by poświęcać czas oraz uwagę swojemu dziecku i starać się poznawać wirtualny świat, w którym żyje. Dzięki temu będziesz mógł w porę zareagować, gdy będzie działo się coś złego. A zagrożeń jest wiele. Nastolatek może paść ofiarą cyberprzemocy czy stręczycielstwa, może być też obiektem zastraszania albo szantażu. Szybko reaguj na wszelkie zmiany w zachowaniu dziecka, dowiaduj się, dopytuj. Nie pozwól by było one zmuszone radzić sobie z problemem same, ponieważ najprawdopodobniej temu nie podoła.

Jeżeli będziesz miał jakikolwiek problem związany z aktywnością Twojego dziecka w Internecie, bądź będziesz potrzebował porady skontaktuj się z helpline.org.pl albo zadzwoń na infolinię 0 800 100 100.

Programy profilaktyczne