Dzień Bezpiecznego Internetu w 2022 roku

Dzień Bezpiecznego Internetu (skr. DBI) został ustanowiony w 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu „Safer Internet”, którego celem jest zredukowanie narażenia dzieci i młodzieży na niebezpieczeństwa w trakcie korzystania z zasobów internetowych.

Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony w całej Europie w pierwszej połowie lutego. W 2022 roku Dzień Bezpiecznego Internetu wypada 8 lutego.

Obchody DBI w 2022 roku w Polsce

Głównymi organizatorami DBI w Polsce są NASK – Państwowy Instytut Badawczy oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, którzy od 2005 roku są odpowiedzialni za realizację w Polsce programu Safer Internet, obecnie „Łącząc Europę” ( ang. Connecting Europe Facility – CEF).

W tym roku organizatorzy po 18. raz podejmują są liczne działania, które mają służyć inicjowaniu i  propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Jednym z nich jest organizacja konferencji z okazji DBI adresowana do przedstawicieli sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych i wszystkich osób zainteresowanych bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w Internecie.

W tym roku konferencja on-line odbędzie się 8 lutego 2022 roku w godz. 17:00-20:00. Link do transmisji wideo na żywo – kliknij tutaj, aby otworzyć stronę wydarzenia na Facebooku.

Dodatkowo na stronie SaferInternet.pl dostępne są materiały edukacyjne i promocyjne przygotowane w ramach tegorocznych obchodów DBI.

Bądź z innej bajki

Dodatkowo w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu pragniemy przypomnieć kampanię edukacyjną „Bądź z innej bajki” realizowaną w 2020 roku przez Ministerstwo Cyfryzacji i NASK we współpracy ze Stowarzyszeniem Góry Kultury, która zwraca uwagę na zagrożenia, z którymi coraz częściej spotykają się najmłodsi użytkownicy Internetu, a adresowana była zarówno do dzieci i młodzieży, jak i ich rodziców. W kampanii spotykamy bohaterów znanych z bajek i baśni, którzy zmierzą się z nowymi zagrożeniami, które są jak najbardziej rzeczywiste i współczesne.

Złota Rybka i Grooming

Czerwony Kapturek i Cyberprzemoc

 

Królowa Śniegu i Patostreamy

Śpiąca Królewna i FOMO

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji