23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony w 2001 roku przez Ministerstwo Zdrowia w celu upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia.

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Czym jest depresja i jak ją rozpoznać?

Depresja to choroba charakteryzująca się występowaniem zaburzeń nastroju, np.: utrzymujący się smutek, przygnębienie, apatia, utrata zainteresowania, nadmierna drażliwość, wybuchy gniewu czy utrata zdolności odczuwania przyjemności, które utrzymują się przez dłuższy czas i utrudniają lub uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Warto podkreślić, że smutek odczuwany z powodu niepowodzenia, straty czy żałoby nie jest depresją o ile nie jest trwały, a osoba jest w stanie odczuwać przyjemność i podejmować dotychczasowe aktywności.

Depresja jest chorobą taką samą jak nadciśnienie czy cukrzyca i nie można jej bagatelizować, gdyż jest chorobą ciężką i przewlekłą. W jej leczeniu wykorzystuje się zarówno psychoterapię, jak i farmakoterapię. Nowoczesne leki antydepresyjne są skutecznie i przy tym bezpieczne. W leczeniu ważne jest również wsparcie i zrozumienie najbliższych.

Skala występowania

Światowa Organizacja Zdrowia (z ang. World Health Organization – WHO)  podaje, że depresja stanowi czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Na depresję cierpi co 10 dorosły człowiek, a co drugi chory nie korzysta z pomocy lekarskiej. Natomiast wg danych Ministerstwa Zdrowia szacuje się, że na depresję cierpi ok. 1,5 mln Polaków, a blisko co trzeci nastolatek w Polsce ma objawy depresji.

Pomoc chorującym na depresję

Osoby zmagające się z depresją mogą szukać bezpłatnej pomocy specjalisty w następujących jednostkach:

  • Poradniach Zdrowia Psychicznego dla dorosłych,
  • Centrach Zdrowia Psychicznego – zobacz listę,
  • Ośrodkach Interwencji Kryzysowej – zobacz na mapie,
  • Oddziałach psychiatrycznych w szpitalach.

Forum Przeciw Depresji – Kampania Społeczna opracowało interaktywną mapę punktów pomocy, którą znajdziesz na stronie www.forumprzeciwdepresji.pl.
Dodatkowo Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach cyklu „Środa z Profilaktyką” opracował ulotkę informacyjną (kliknij, aby wyświetlić w nowej karcie), w której porusza tematy:

  • Objawów i zachowań charakterystycznych dla depresji,
  • Wsparcia chorujących cna depresję,
  • Profilaktyki depresji,
  • Bezpłatnych telefonów wsparcia.

W latach 2016-2020 Ministerstwo Zdrowia realizowało Program Zapobiegania Depresji w Polsce. W ramach programu powstała m.in.: strona www.wyleczdepresje.pl, na której znajdują się szczegółowe informacje na temat depresji młodzieńczej, poporodowej oraz depresji w wieku podeszłym.

Grafika: Ministerstwo Zdrowia

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji